İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile birlikte hayatımıza E-devlet entegrasyonlu İsg-katip adında bir uygulama girdi. İSG Profesyonelleri ile hizmet alan işyeri arasında yapılan sözleşmeler bu sistemde yapılmaktadır. İşverenlerin yabancı oldukları bu sisteme nasıl onay veriyoruz? İsg-katip nedir? Nasıl işlem yapılmaktadır? Bu soruların cevabı yazımızda..

İsg-Katip Giriş
Gidin !

İSG KATİP NEDİR

İsg-katip, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personelleri ile hizmet alan işyeri arasında yapılan resmi bir sözleşmedir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Yönetmeliği;

  • Sözleşme veya görevlendirilmeleri Genel Müdürlükçe onaylanmayan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki görevlerine başlatılamaz ve yetkilerini kullanamazlar.
  • İş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeline, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmaları yaptığı süre içinde başka görev verilemez.

Bu maddelerden anlayacağımız şu, isg-katip onayı olmadan hizmet resmi bir şekilde verilemez.

İSG-Katip Giriş

Hizmetlerimiz

İsg-Katip Giriş ve Onayı Nasıl Verilir

İsg-katip giriş ve onayının nasıl verileceğini resimlerle anlatacağız. Tek yapmanız gereken resimlerdeki sırayla ilerleyerek onay vermeniz.

Sisteme giriş yapmak için e-devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir.

Şahıs firmanız var ise sistem sizin üzerinize otomatik olarak şirketinizi kaydeder. Ancak Limited veya Anonim şirket ise Sgk açılışını hangi şirket ortağı yaptıysa isg-katip’e onun e-devletinden giriş yapmanız gerekmektedir.

E-devlete giriş yaptıktan hemen sonra arama butonuna isg-katip diye aratarak uygulamaya gidiniz.

Uygulamaya gittikten sonra karşınıza İsg-Katip sisteminin karşılama sayfası çıkacaktır.

Karşılama sayfasının üst kısmında giriş butonuna tıklayın.

Karşınıza çıkacak bu yeni ekranda, üst kısımda bulunan yeşil renkteki Kayıtlı Kullanıcı Girişi’ne tıklayınız.

Birden çok işlemeniz varsa veya işletmenizin birden çok sgk açılışı varsa onay vereceğiniz sgk’yı seçin.

Onay vereceğiniz sgk’yı seçtiğinizde rengi mavi olacaktır. Ardından hemen sol altta bulunan Kayıtlı Kullanıcı Girişi butonuna tıkayın.

Sisteme giriş yaptınız. Karşınıza böyle bir sayfa açılacaktır. Sol tarafta bulunan menüden ”Hizmet alan işyeri modülü” kısmına tıklayınız.

Hizmet alan işyeri modülüne giriş yaptığınızda bir çok alt sekme karşınıza çıkacaktır. Sözleşmeler yazan butona tıklayın.

Ataması yapılmış iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekinin üstüne bir kez tıklayın. Mavi renge gelince hemen üstünde bir menü daha açılacak.

Üst kısımda açılan menüde ”Onayla” kısmı aktif olacaktır. Onayla deyip karşınıza çıkan kayıt butonuna basarsanız işleminiz tamamlanacaktır.

İSG Uzmanı veya İşyeri Hekimi atamanız sistemde kayıt altına alınmış olacaktır.

Gidin !